2014.05.22-25 - X Piknik Archeologiczny Rydno
Dodane przez Kasia dnia 16 maj 2014 20:54

X PIKNIK ARCHEOLOGICZNY "RYDNO"

22-25 maja 2014

Podobnie jak kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia, tak i teraz pojawią się oni w czasie Pikniku Archeologicznego "Rydno".

EPOKA KAMIENIA NA ŻYWO !!!

WIĘCEJ >>>


Treść rozszerzona

X PIKNIK ARCHEOLOGICZNY "RYDNO"

22-25 maja 2014

Podobnie jak kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia, tak i teraz pojawią się oni w czasie Pikniku Archeologicznego "Rydno".

EPOKA KAMIENIA NA ŻYWO !!!

 

Tegoroczny Piknik odbędzie się w dniach 22-25 maja, nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno. Będzie to dziewiata edycja tej imprezy.

ZAPRASZAMY W PODRÓŻ DO EPOKI KAMIENIA !!!

W zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z życiem w tej epoce: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczną sztukę, "gastronomię", magię oraz dodatkowo metody pracy archeologów.


Na uczestników czekają także liczne konkursy i zabawy oraz inne atrakcje.

WSTĘP WOLNY !!!


Jeżeli chcesz podejrzeć jak żyli paleolityczni łowcy-zbieracze oraz pierwsi rolnicy neolityczni, nauczyć się rozniecać ogień i wykonywać krzemienne narzędzia, spróbować swoich sił w paleolitycznym "polowaniu", posmakować "pieczeni z mamuta" musisz być w dniach 24-25 maja nad zalewem w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno.

22 i 23 maja (czwartek i piątek) w godzinach 10:00 - 15:00 zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w zajęciach warsztatowych. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia grup (e-mail: poczta@rydno.pttk.pl lub tel.: 661 559 505) w celu ustalenia harmonogramu uczestnictwa w pokazach i zajęciach.

ZAPRASZAMY !!!


 

W Piknikowym Kinie zobaczymy:

- "Pierwszy flet" - film produkcji słoweńskiej, 2010, reż. Jadran Sterle (oryginalny tytuł "Dan prve piśćali", ang. "The Day of the first Flute").

- "AO. Ostatni neandertalczyk" - 2010, reż. Jacques Malaterre. Wzruszająca, pełna przygód opowieść o losach ostatniego Neandertalczyka. Interesująca narracja, piękna fabuła, wspaniałe zdjęcia. Fascynująca podróż do źródeł człowieczeństwa.

- "Wyspa władców" - 2012, reż. Zdzisław Cozac.

- "Miasto zatopionych bogów" - 2013, reż. Zdzisław Cozac. Tym razem autor rekonstruuje dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina, w okresie, gdy był jednym z największych miast północnej Europy i największym portem Słowian nad Bałtykiem.

- "Homo sapiens" - 2005, reż. Jacques Malaterre, Chip Proser. Film obejmuje okres 400 000 do 12 000 lat przed naszą erą i jest niezwykłą podróżą do źródeł gatunku ludzkiego. Każda z części pokazuje jeden z wielkich momentów, który był kamieniem milowym w swoim czasie.


Piknik inspirowany jest trwającymi już 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno. Archeolodzy znaleźli tu bardzo liczne ślady pobytu ludzi z epoki kamienia, głównie schyłkowego paleolitu i mezolitu - pozostałości kilkuset stanowisk osadniczych skupionych wokół kilku wychodni-kopalni hematytu, barwnika koloru czerwonego. Był to najpewniej towar drogi i poszukiwany. Wysłańcy różnych plemion, aby go zdobyć, przebywali niejednokrotnie po kilkaset kilometrów - świadczą o tym znajdowane na Rydnie obsydiany wydobywane wyłącznie w Słowacji i na Węgrzech, krzemienie z okolic Krakowa, z Podlasia i Pienin, oraz ziarna hematytu z Rydna występujące na odległych stanowiskach.

Niektóre z przebadanych tu stanowisk miały kluczowe w skali europejskiej znaczenie dla poznania kultury ludzi żyjących w epoce kamienia. W celu ochrony niezwykłego nagromadzenia pradziejowych zabytków (nigdzie na świecie nie ma takiej koncentracji stanowisk paleolitycznych) od 1957 roku trwały starania o utworzenie na Rydnie rezerwatu archeologicznego. Udało się to dopiero w 1986 roku. Rezerwat objął część doliny rzeki Kamiennej od wschodnich obrzeży Skarżyska-Kamiennej po Górę Św. Rocha w Wąchocku.

Organizatorami Pikniku są: Klub Archeologiczny "Rydno" działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miasta i Gminy Wąchock, Zarząd Główny PTTK.

Patronatem medialnym imprezę objęły: TVP Kielce, Radio Kielce, Gazeta Wyborcza i Gazeta.pl Kielce.


DOJAZD I PARKING - z Wąchockiego Rynku należy kierować się w kierunku północnym - ulicą Kolejową. Po około 300 metrach trzeba skręcić w lewo w ulicę Św. Rocha, po kolejnych 500 m. osiągamy parking (po prawej). Stąd już tylko krótki spacer deptakiem wzdłuż położonego za parkingiem zalewu (w kierunku zachodnim).

PIESZO - najlepiej dotrzeć deptakiem wzdłuż brzegów zbiornika wodnego na rzece Kamiennej.


PIKNIK ARCHEOLOGICZNY "RYDNO" odbywa się co rok (od 2005) w połowie maja. Jest on poświęcony epoce kamienia - czasom kiedy Rydno było swoistą "stolicą" Europy Środkowej. Celem jego organizacji jest możliwie pełne przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców Rezerwatu. Jest również doskonałą, "żywą" lekcją historii.


 

Zapraszamy także na równocześnie odbywające się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Warsztaty archeologiczne "Żelazne Korzenie".

Szczegóły na stronie: korzenie.gimnazjum.com.pl.