17 Październik 2021 02:27:08
Nawigacja
· Strona główna
· Newsy
· Artykuły
· Galeria zdjęć
· Forum
· Linki
· FAQ
· Szukaj

· Nasz Oddział PTTK
· Statut
· Władze
· Komisje, koła, kluby
· Minimuzeum "U Dróżnika"
· XI Rajd Nocny Św. Emeryka
· III Pociąg do Sandomierza
Nasz Oddział PTTK

PTTK Oddział Międzyszkolny w Starachowicach

siedziba Zarządu Oddziału, adres do korespondencji:
Aleja Armii Krajowej 1
(Szkoła Podstawowa nr 10)
27-200 Starachowice

tel. 661 559 505

Więcej informacji >>>

Ostatnie artykuły
· Ścieżka "Stara"
· 2008.07.27 - Wyciecz...
· 2008.07.20 - Wyciecz...
· 2008.07.13 - Wycie...
· 2008.07.13 - Wycie...
Lubimy :)

PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze

Rezerwat Rydno, piknik archeologiczny

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

Earth New World - Ziemia Nowy Świat

Regionalne Forum Instruktorów Krajoznawstwa i odsłonięcie tablicy poświęconej Mieczysławowi Orłowiczowi w Świętej Katarzynie

3 grudnia 2011 r. w Ośrodku Wypoczynkowym "Jodełka" w Świętej Katarzynie odbyło się Regionalne Forum Instruktorów Krajoznawstwa. W czasie spotkania, oprócz tradycyjnego, corocznego podsumowania działalności świętokrzyskich krajoznawców, została odsłonięta tablica poświęcona Mieczysławowi Orłowiczowi. Nasz Oddział reprezentowali Koledzy: Marcin Maruszak i Michał Surma.

W czasie spotkania postać Mieczysława Orłowicza i jego "wędrówki świętokrzyskie" w obszernej gawędzie przedstawił Kol. Tomasz Wągrowski. On też był inicjatorem powstania tablicy i jej fundatorem, a wykonał ją rzeźbiarz Sławomir Micek. Uroczystego odsłonięcia (w przedsionku OW "Jodełka") dokonali honorowi członkowie PTTK: Andrzej Rembalski i Tymoteusz Wróblewski.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Mieczysławowi Orłowiczowi, podczas Regionalnego Forum Instruktorów Krajoznawstwa w Świętej Katarzynie. Fot. Marcin Maruszak.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Mieczysławowi Orłowiczowi, podczas Regionalnego Forum Instruktorów Krajoznawstwa w Świętej Katarzynie. Fot. Marcin Maruszak.

Honorowi członkowie PTTK: Andrzej Rembalski i Tymoteusz Wróblewski dokonują odsłonięcia tablicy poświęconej Mieczysławowi Orłowiczowi w przedsionku OW "Jodełka" w Świętej Katarzynie. Fot. Marcin Maruszak.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Mieczysławowi Orłowiczowi, podczas Regionalnego Forum Instruktorów Krajoznawstwa w Świętej Katarzynie. Fot. Marcin Maruszak.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Mieczysławowi Orłowiczowi, podczas Regionalnego Forum Instruktorów Krajoznawstwa w Świętej Katarzynie. Przy tablicy: fundator - Tomasz Wągrowski i twórca - Sławomir Micek. Fot. Marcin Maruszak.

Tablica poświęcona Mieczysławowi Orłowiczowi w przedsionku OW "Jodełka" w Świętej Katarzynie. Fot. Marcin Maruszak.

GALERIA ZDJĘĆ

Mieczysław Orłowicz urodził się 17 grudnia 1881 w Komarnie, w obwodzie lwowskim na Ukrainie. Doktor praw (absolwent Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie), współzałożyciel Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie w 1906 roku, geograf, prekursor i popularyzator turystyki i krajoznawstwa, autor ponad stu przewodników turystycznych. Zmarł 4 października 1959 w Warszawie, został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Powązkowskiego. 
Wędrował przez całe niemal życie, po Polsce i nie tylko. W Górach Świętokrzyskich bywał przynajmniej dwa razy w roku, od swojej pierwszej tu wizyty w 1919. Utrzymywał kontakty, bądź przyjaźnił się, m.in. z: Sylwestrem Kowalczewskim, Edmundem Massalskim, Juliuszem Braunem, Edmundem Padechowiczem, Mieczysławem Radwanem.
Imieniem Mieczysława Orłowicza, w uznaniu Jego zasług dla turystyki i krajoznawstwa, nazwany został Główny Szlak Sudecki, prowadzący od Świeradowa-Zdroju do Prudnika przez najciekawsze partie Sudetów, oraz przełęcz w masywie Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach Zachodnich.
17 grudnia przypada 130. rocznica Jego urodzin.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Jesteśmy na:

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PTTK - Oddział Międzyszkolny w Starachowicach musisz się zarejestrować.
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 81,082
· Najnowszy użytkownik: Aneta
Wygenerowano w sekund: 0.01 - 23 zapytań MySQL 2,846,437 unikalnych wizyt